Prije tačno godinu dana, 04. septembra 2014. godine, cijelu Bosnu i Hercegovinu, a zatim regiju i cijeli svijet, uzdrmala je vijest o zemljotresu koji je prouzrokovao gorski udar u Rudniku mrkog uglja Zenica. Zemljotres jačine 3,4 stepena, koji je pogodio područje Zenice, mnogi će upamtiti kao veliku zeničku tragediju, budući da je tog dana ostalo zarobljeno 34 rudara u jami Raspotočje, od kojih je, nakon opsežne akcije spašavanja, tragično preminulo njih pet.
Tog dana, tačnije te noći, cijela BiH je budno čekala za bilo kakvu vijest o rudarima koji su zarobljeni ispod zemlje i koji su čekali pomoć svojih kolega. 05. semptebra ujutro, nakon punih 19 sati, koliko je trajala akcija spašavanja, spasioci su uspjeli da dođu do unesrećenih rudara, koje su potom izvodili na površinu uz veliko radovanje prisutnih rudara, članova porodica i drugih građana.
Ali onda, na samom kraju akcije, uslijedio je muk i tajac u krugu RMU Zenica, kada su na površinu iznesena tijela pet tragično preminulih rudara: Hajrudin Bradarac, Mehemed Dizdarević, Mehmedalija Halilović, Fahir Halač i Fejzo Isaković.
Nakon ove dvodnevne drame i tragedije u Zenici, cijela bh. javnost brujala je o nesigurnosti rudara, o tome kako država ne mari za uvjete rada u rudnicima, te kako se ovakva tragedija mogla spriječiti. Upozorenje za to su bile i dvije nesreće koje su se desile ranije te godine. Naposlijetku, 08. septembar je proglašen Danom žalosti povodom ove tragedije, te je tog dana upriličena i komemoracija poginulim rudarima u Zenici.
Istraga o ovom slučaju još ni danas nije završena, a jama Raspotočje ponovo je u funkciji te se iz nje ponovo izvlači ugalj.
Ovim povodom danas će u Zenici biti upriličen i prigodan program povodom godišnjice ove tragedije i sjećanja na tragično preminule rudare, koji su svoj život dali pokušavajući da porodicama obezbijede pristojan život, zarađujući svoj “hljeb sa sedam kora”.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.