Vrijednost broja pi izračunata je u dužini od 31 biliona cifri, čime je nadmašen dosadašnji svjetski rekord od 22 biliona. Proračun je obavila Japanka Emma Haruka Iwao, koja radi za Google. Ona je utvrdila nove cifre niza korištenjem cloud računarskog servisa ove kompanije.
Prve tri cifre broja pi su 3,14 i svima su dobro poznate, ali taj broj je beskonačan. Ova vrijednost dobije se kada se obim kruga podijeli njegovim prečnikom.
Produžavanje poznatog niza cifri broja pi je teško jer se one ne nižu po nekom šablonu, prenio je BBC.
Pi se koristi u mašinstvu, fizici, kompleksnim proračunima i istraživanju svemira zato što se njegova vrijednost može upotrijebiti za proračune o talasima, krugovima i valjcima.
Potraga za dužim verzijama broja pi je stara zanimacija matematičara. Iwaova je rekla da je postala fascinirana ovim brojem kada je bila dijete.
Za njen proračun bilo je potrebno 170 terabajta podataka. Radi poređenja, 200.000 muzičkih numera u digitalnom zapisu zauzimaju memoriju od jednog terabajta. Ona je u svom radu koristila 25 virtuelnih mašina u periodu od 121 dana.
Visoko.co.ba/Federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.