“Ovi nalazi bi trebali biti ohrabrujući. Jedan sat operacije pod općom anestezijom je apsolutno siguran za vaše dijete u najranijoj životnoj dobi”, rekla je dr. Mary Ellen McCann.
U istraživanje je bilo uključeno 447 beba koje su imale bruh. Bebama, uglavnom dječacima, nasumično je davana opća ili lokalna anestezija. Pošto se ove obje tehnike češto koriste kada su u pitanju hirurški zahvati, istraživači su bez etičkih dilema mogli provesti svoj eksperiment. Oni nisu pronašli jake dokaze o štetnom djelovanju anestezije na razvoj mozga djece u dobi od dvije godine.
Također, u dobi od pet godina djeca su radila IQ testove i prosječne ocjene obje grupe bile su u normalnom rasponu. Nije bilo razlika u problemima koje su prijavili roditelji, kao što su autizam, poremećaj deficita pažnje ili kašnjenje govora.
Pošto je 84 posto beba u studiji bilo muškog spola, nejasno je kakvi bi rezultati bili da su većinu ispitanog uzorka činile djevojčice.
U studiji, anestezija je u prosjeku trajala manje od sat vremena. Duže izlaganje moglo bi biti opasnije, kao i anestezija za višestruke operacije, rekla je McCann.
Nesigurnost u vezi s primjenom pojedinih lijekova dolazi od studija koje pokazuju oštećenje mozga kod djece. Ipak, teško je utvrditi kako anestetici utječu na zdravlje djece, jer i vrlo bolesna djeca kod koje su primjenjivane velike količine anestetika imaju i druge probleme koji su možda mogli dovesti do problema u razvoju mozga te je zbog toga teško naučnicima razjasniti uzroke problema.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.