Značajne promjene koje je pretrpio Zakon o prebivalištu i boravištu BiH doprinijet će unutrašnjoj sigurnosti BiH jer će smanjiti manevarski prostor za malverzacije povezane s prijavljivanjem pogrešnog mjesta prebivališta ili boravišta, tvrde vlasti. No, istovremeno, građani su zabrinuti jer strahuju da će izmjene značiti dodatnu administrativnu obavezu te ih primorati da ponovo prijavljuju prebivališta.
Kako nam je pojašnjeno iz nadležnih institucija, osnovna promjena tiče se toga da se za prijavu prebivališta i adrese mora dostaviti validan dokaz, odnosno dokument.
Veliki potresi
Direktorica Uprave administracije i podrške Ministarstva unutrašnjih poslova KS Sanja Petrović, koja će provoditi ovaj zakon u glavnom gradu BiH, smatra da neće biti velikih potresa zbog izmjena.
Odredbe novog zakona primjenjuju se na sve građane BiH, a nadležni su obavezni u roku od pet godina izvršiti reviziju svih prijava o mjestu prebivališta.
– Kako je i navedeno u Zakonu, nadležni organi dužni su u roku od pet godina od dana stupanja na snagu izmjena ovog zakona za svakog državljanina s evidentiranim prebivalištem izvršiti provjeru ispunjenosti uslova, o čemu će nadležna Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) u roku od 90 dana od dana stupanja izmjena na snagu donijeti provedbene propise – pojasnila je Petrović.
Odrediti dinamiku
– Napominjemo da će se u saradnji sa svim nadležnim institucijama u narednom periodu poduzeti potrebne aktivnosti da bi se postupak provjere uslova za prijavu prebivališta odvijao dinamikom koja će omogućiti ovom ministarstvu i njegovim organizacionim jedinicama i, prije svega, građanima da ispune obavezu propisanu zakonom i u propisanom roku – potcrtala je Petrović.
Valjani dokumenti za prijavu
– dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu stana ili posjedu stana, kuće ili drugog objekta za stanovanje
– ovjeren ugovor o zakupu ili ovjeren ugovor o podstanarskom odnosu uz ovjeren dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stanodavca
– potvrda da se pred nadležnim organom vodi spor o vlasništvu, odnosno da je pokrenuta legalizacija ili uknjižavanje objekta, stana ili kuće na adresi na kojoj se prijavljuje prebivalište
– ovjerena izjava stanodavca da daje pristanak da određeno lice bude prijavljeno na njegovoj adresi, iz koje je vidljivo da i sam stanodavac ispunjava propisane uvjete
– bračni ili vanbračni partner ili srodnici moći će prijaviti prebivalište na adresi samo uz prilaganje dokaza o bračnom ili vanbračnom stanju.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.