Građani Bosne i Hercegovine s poskupljenjima, poput onog s gorivom, ispratili su 2018. A novu 2019. dočekuju s novim poskupljenjima. Sve će to negativno utjecati i na ionako loš standard građana.
videoprilog Nejre Biberović-Vila (Dnevnik 2)
U 2018. godini skoro sve je poskupjelo. Statistika kaže za 1,8%. Skuplje su nam bile režije, hrana, zdravstvo, a samo prijevoz čak 12,7%. I u novu godinu ulazimo bez imalo optimizma.
– Imamo zapadne cijene, a afrička primanja. Očito da se ovo ne može dugo izdražati – ocjenjuje ekonomski analitičar Damir Miljević.
Primanja su statistički rasla, ali nedovoljno. Prosječna isplaćena neto plata od 877 KM nije dovoljna za troškove četveročlane porodice.
– Prosječna potrošačka korpa poskupljuje stotinama maraka godišnje i već dvije prosječne plate ne mogu izmiriti potrošačku korpu – ističe Marin Bago, predsjednik Udruženja Futura Mostar.
Miljević ističe da su penzioneri u još goroj poziciji, s obzirom na to da je prosjek penzija oko 46 posto prosječne plate.
Situacija po kućni budžet, prema najavama, bit će sve teža. Umjesto olakšica – nameti. U Kantonu Sarajevo stupa na snagu zakon po kojem će građani plaćati od 8 do 10 posto poreza na nekretnine, naslijeđe i poklone. Cigarete skuplje za 30 feninga, a polaganje vozačkog ispita i do 500 KM.
– Ciljana plata bi morala biti puno veća. Problem je u mentalnom sklopu ljudi koji vode ovu državu i koji smatraju da je 800-1000 KM dovoljno za život – ističe profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Aziz Šunje.
Poskupljenja i poreski nameti uvode se nesistematski, smatra struka, upozoravajući da se ne vodi računa kakve to ima efekte na potrošnju. Sve skuplje, plate iste, a kupovna moć stanovništva se smanjuje. Kao primjer navode neopravdane najave poskupljenja struje u RS-u.
– S obzirom na to da je Elektroprivreda RS-a u gubitku, vršit će se pritisak na poskupljenje električne energije i to je prvo poskupljenje koje možemo da očekujemo. Ono će za sobom povući i ostala poskupljenja – upozorava Miljević.
A ona će za sobom ostaviti pustoš, jer je sve više onih koji u potrazi za boljim životom napuštaju BiH.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.