Do ovog trenutka eksperimentalna vakcina je isprobana isključivo na životinjama i posebnim uzorcima ljudske kože. Vakcina se sastoji od antitijela koja ciljaju toksine nastale kao posljedica djelovanja bakterija odgovornih za akne, objašnjava autor studije Chun-Ming Huang, inače profesor dermatologije na Kalifornijskom univerzitetu u San Diegu.
“Ova vakcina bi mogla pomoći 85 posto američkih tinejdžera i više od 40 miliona odraslih Amerikanaca koji pate od lezija, ožiljaka i emocionalne stigme vezane za akne”, dodao je on.
Huang je rekao da njegov tim aktivno traži kompaniju koja će raditi s njima na provođenju kliničkog ispitivanja vakcine. Prema Huangu, efikasnost ove vakcine potvrđena je biopsijama ljudskih akni, a ona bi dovela do smanjenja upale nastale u lezijama.
Ako rezultati eventualnih kliničkih ispitivanja budu pozitivni, moguće je da će vakcina biti dostupna u roku od tri do pet godina, rekao je on.
Aktuelni tretmani kao što su kreme za kožu, antibiotici i sistemski retinoidi često izazivaju neprijatne neželjene efekte, kao što su ekstremna suhoća kože i iritacija.
klix.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.