Problemi zagađenja zraka već godinama, s prvim danima zime, postaju jedna od gorućih tema u cijeloj Bosni i Hercegovini, posebno u Sarajevu i okolini, gdje je ovo zagađenje ima i ponajveći utjecaj na zdravlje stanovništva. Relativno dobar kvalitet zraka koji je karakterizirao bh. gradove sve do proteklog vikenda naglo je promijenjen izjednačavanjem temperatura na visini i tlu, te je došlo do nagomilavanja zagađujućih materija u najnižim slojevima atmosfere.
Ipak, iako se najčešće priča o zagađenju zraka u glavnom gradu BiH, ništa manje zagađenje nije ni u ostalim gradovima, od kojih naravno izdvajamo Visoko gdje su, također, izmjerene količine štetnih materija u zraku više za nekoliko puta u odnosu na dozvoljene vrijednosti.
Tačnije, riječ je o lebdećim česticama (PM 2.5/PM10), a čija koncentracija se prema mjerenjima portala Meteoblue od popodnevnih sati proteklog petka popela na alarmantno visoku stopu, zbog čega je zrak koji udišemo izrazito nekvalitetan za disanje.
Iako Visoko ne posjeduje vlastitu stanicu za mjerenje štetnih materija, brojni stručnjaci iz ove oblasti pretpostavljaju kako blizina Sarajeva, ali i drugih centara u kojima su nivoi zagađenost dosta visoki u zimskim danima, dovoljno pokazuju koji je nivo zagađenost i u našem gradu. Posebno jer je riječ o kotlini, koja gotovo svake zime bude ispunjena gustom i teškom maglom, što dokazuje i fotografija zabilježena na Visočici, a koju nam je ustupio jedan od naših čitatelja.
Ono što je još opasnije jeste da ne postoje naznake kako će se postojeće stanje, koji je poprilično opasno po zdravlje stanovništva, uskoro promijeniti, jer se sukladno vremenskoj prognozi i idućih dana očekuje zadržavanje visokih koncentracija štetnih materija u zraku i očekivana su svakodnevna prekoračenja propisanih vrijednosti na području cijele kotlinske i dolinske Bosne.
Građanima se preporučuje što manji boravak na otvorenim prostorima, kao i nošenje zaštitnih maski sve dok se stanje na terenu ne popravi.
Foto: Adnan Imamović
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.