Sa 27 godina, Visočanin Senad Alibegović okitio se jednim od najznačajnih priznanja koje mladi lideri iz cijelog svijeta mogu dobiti. Od ukupno 40.000, koliko je ove godine bilo u razmatranju, Senad je dobio čast da bude među gotovo 2.000 najistaknutijih i najaktivnijih mladih lidera iz cijelog svijeta na manifestaciji “One Young World” u Holandiji. Među njima, sa još 39 uspješnih kolega iz cijelog svijeta dobio je i prestižnu titulu Ambasadora mira One Young World za 2018. godinu.
S obzirom na impresivnu biografiju i niz uspješnih projekata i inicijativa iza kojih neumorno stoji ovaj mladić, ovakva priznanja koje je donio ne samo sebi i svojoj porodici, već čitavoj Bosni i Hercegovini, apsolutno ne iznenađuju, a dokaz su da za one koji imaju dobre ideje i volju nema granica.
– One Young World platforma je najveća platforma mladih lidera i liderica iz cijelog svijeta koja od 2010. godine na različitim dijelovima Planete Zemlje okuplja one najbolje i najaktivnije. Cilj samog okupljanja je da na jednom mjesto poveže lidere i liderice osnažujući ih da stvaraju trajne veze kako bi stvorili pozitivne promjene u zajednicama iz kojih dolaze. Ovom platformom do sada su prodefilirali Justin Trudeau, Emma Watson, Archbishop Emeritus Desmond Tutu, Sir Bob Geldof, Kofi Annan, Sir Richard Branson, Meghan Markle, Jamie Oliver, Jack Dorsey, Mary Robinson i drugi – priča na početku razgovora za Faktor Senad Alibegović.
Rodna ravnopravnost i osobe sa teškoćama
Proteklih godina, tri puta se prijavljivao na platformu koja okuplja najveće mlade lidere, a baš onda kada je mislio odustati, poziv iz ove poznate svjetske organizacije stigao je sam.
– Ja sam tri godine aplicirao da postanem dijelom ove prestižne porodice, ali nisam bio primljen. Uzimajući u obzir moj dosadašnji društveni angažman i postignuća uvijek sam znao da zaslužujem da budem dijelom One Young Worlda, ali očigledno nije bilo pravo vrijeme. Nastavio sam da radim na sebi, na izazovima sa kojima se suočavaju mladi u Bosni i Hercegovini i naše društvo, da bi ove godine, baš kada se nisam prijavio, dobio poziv od organizatora. Rekli su mi da prate moj rad već tri godine i da su oduševljeni svim što radim, te da bi voljeli da im se ove godine pridružim u Hagu – priča oduševljeno Alibegović.
Velika mu je čast, kako kaže, zbog toga što je među 40 ambasadora mira, odnosno lidera koji kroz svoj aktivizam dodatno promovišu borbu protiv nasilnog ekstremizma, radikalizma, terorizma i generalno borbu za ljudska prava.
– Čast je samo po sebi biti jedan od skoro 2.000 delegata iz cijelog svijeta, ali kada sam dobio i obavijest da sam jedan od 40 ambasadora mira izabran od strane nekih od najutjecajnijih svjetskih ličnosti, među kojima je bio i nedavno preminuli Kofi Annan, onda je to nevjerovatna čast – navodi.
Žiri koji je birao ambasadore i lidere prepoznao je doprinos ovog 27-godišnjaka u oblastima rodne ravnopravnosti, za što je Senad ove godine dobio i nagradu Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i Ministarstva ljudskih prava i izbjeglica Bosne i Hercegovine, te jednakosti osoba sa teškoćama. Odmah nakon toga dobio je i priznanje LEAP samita u susjednoj Hrvatskoj u kategoriji “The best youth change maker”.
Zalaganje za dodatno učešće žena u svim aspektima našeg društva počelo je još od prvih izdanja regionalnog foruma inovacija “Sarajevo Unlimited”, gdje je Senad, kao direktor, zajedno sa svojim timom, uspio da organizuje i prvi događaj u našoj zemlji koji je imao više od 50 posto govornica, te razbio predrasude da ovakvi poslovni događaju trebaju da budu parade crnih muških odijela.
Danas se to zalaganje nastavilo i kroz niz drugih inicijativa i projekata, od čega se posebno izdvaja “FuckUp Nights Sarajevo”, kao platforma koja ne samo da ima imperativ jednakog učešća žena u programu, te dodatnog promovisanja uspješnih poduzetničkih priča naših poduzetnica i liderica, već je i prvi događaj u Bosni i Hercegovini koji je u potpunosti tumačen na znakovni jezik.
– Smatram da je priča “FuckUp Nights Sarajevo” jedna od najpozitivnijih priča u našem glavnom gradu. Ne samo da razbijamo sve predrasude koje postoje u našem društvu, već služimo i kao primjer svim ostalim kompanijama, organizacijama, organizatorima i organizatoricama kako jedan događaj treba da se organizuje. Moramo ljudima pokazati da prilike moraju biti obezbijeđene za različite članove i članice našeg društva, kroz jednake mogućnosti i jednak pristup. Sve dok nam to postane nešto što će biti sastavni dio, a ne nešto što ćemo morati dodatno isticati, nismo dostigli dovoljan nivo jednakosti – navodi Alibegović.
Prijem kod holandske kraljice
Na ceremoniji koja je održana sredinom oktobra u Hagu, Senad se našao rame uz rame sa nekim od nevjerovatnih ličnosti iz cijeloga svijeta, a među njima su kandidati ili dobitnici Nobelovih nagrada, uspješni umjetnici, glumci, političari, lideri, a imao je čast da ga sa ostalim učesnicima dočeka i holandska kraljica Maxima.
– Nevjerovatno je to kada sjedite u Palati pravde u gradu koji se smatra i prijestolnicom pravde, te zbog Vas dolazi holandska kraljica Maxima koja vam se lično obraća i govori da je ono što Vi radite upravo ona mala, ali jako važna stvar koja mijenja svijet. U toku ovog petodnevnog događaja imao sam priliku razgovarati i upoznati se sa izuzetno važnim i velikim imenima svjetske političke, intelektualne, javne i diplomatske scene, a među njima su bili dobitnici Nobelove nagrade za mir, Muhamed Yunus i Tawakkol Karman, bivši britanski premijer Sir John Major, bivša predsjednica Irske Mary Robinson, osnivač Twittera Biz Stone, svjetske zvijezde Akon, Bob Geldof, Naomi Campell, Terry Cruz, Amber Heard, Mama Bee, Rosario Dawson, generalni sekretar Amnesty Internationala, Kumi Naidoo, astronaut Ron Garan i stotinu drugih – priča Senad.
Kako kaže, oduševila ga je pristupačnost ovih ličnosti koje, osim što imaju izuzetne profesionalne karijere rade jako puno na mijenjanju negativnih stvari i kreiranju društva za sve.
– Njihova otvorenost i pristupačnost je nevjerovatna. Tokom ovih nekoliko dana pričao sam sa velikim brojem njih, te shvatio koliko su ti ljudi uistinu veliki, ne zbog onoga što do sada rade ili što su radili, već zbog skrušenosti i pristupačnosti koju imaju. Znate, tek onako sretnete nobelovca Muhameda Yunusa i sa njim porazgovarate o potencijalnom otvaranju Yunus Centra i u Sarajevu, zemlji sa kojom je i gospodin Yunus lično oduševljen, ili sa Rosario Dawson, poznatom glumicom koju sam do jučer gledao na malim ekranima, o hrabrim i jakim ženama, poduzetnicama, umjetnicama i liderkama iz naše divne zemlje. Tek tako čekate u redu sa Amber Heard o novom Aquaman-u u kojem glumi glavnu žensku ulogu, ali razmijenite ideje i o rodnoj ravnopravnosti ili sarajevskim inicijativama koje se bave tim pitanjima. Posebno sam se oduševio sa Mamom Bee, trenutno jednom od najuticajnijih influencerki i senzacija društvenih mreža. Jedna vrlo obična žena, sa neobičnom pričom. Dala mi je niz prijedloga kako se ona može uključiti u niz stvari i kako ona može doprinijeti u BiH. Uglavnom uspjeli smo napraviti genijalnu energiju, razgovarati o potencijalnoj saradnji, a sada je na nama da vidimo kako ćemo to realizovati – ističe Alibegović.
Ovaj mladi vizionar i borac za ljudska prava, trenutno je zaposlen u Internacionalnoj organizaciji za migracije (IOM UN Migration), a svoje slobodno vrijeme koristi za realizaciju svojih kreativnih ideja i projekata, te za ono što se zapravo i školovao.
– Moj dan je podijeljen na dva dijela. Od 9 do 17 radim u okviru IOM-a, UN-ove agencije za migracije, a poslije 17 sam aktivista, poduzetnik, borac za ljudska prava, dečko, sin, daidža, brat. Iako iza mene stoje dva magistarska studija, Arhitektura sa jedne, te Političke nauke i EU integracije sa druge strane, oduvijek sam želio da se bavim ljudskim pravima. Međutim, dok sam studirao, iako sam završio Arhitektonski fakultet kao najbolji student, sa masom priznanja i nagrada, sve ostalo bio mi je izazov koji sam želio i morao savladati, tako da sam se bavio nizom drugih stvari koje su danas moje zanimanje. Arhitektura je moja najveća ljubav, ali ljudska prava su mi zaista bila velika strast i danas tu priču živim. Jednostavno, napravio sam neku rotaciju: sve što mi je bilo neformalno za vrijeme studija sada mi je postao glavni posao, a ono za šta sam se školovao postao mi je hobi – priča pojašnjavajući da su arhitektura i dizajn i dalje prisutni u njegovom životu.
Start up “LAVA +”
Nedavno je sa prijateljem pokrenuo i projekat “LAVA +”.
– Ideja za pokretanje ovog start-upa se javila kao naše rješenje za izazov sa kojim smo se suočili nakon što smo iz Rusije u BiH doveli prvu registrovanu Shibu Inu, prekrasnu Lavu, ali i iz ljubavi prema dizajnu i svemu lijepom. S obzirom na to da je bilo skoro nemoguće pronaći jednako kvalitetan, udoban, lijep i moderan jastuk za spavanje i popodnevnu dremku našeg psa po kojoj je i brend dobio ime, krenuli smo u kreiranje jastuka koji bi odgovorio svim našim vizuelnim i Lavinim praktičnim zahtjevima. Već nakon drugog prototipa i Lavinog ličnog odobrenja proizvoda, u nama se probudio poduzetnički duh te smo odlučili da prvobitnu skicu, sada već gotov proizvod proizvedemo u više veličina, te nekoliko različitih kolekcija. Tako je nastala LAVA+, prvi bosanskohercegovački brend koji se bavi proizvodnjom visokokvalitetnih jastuka za spavanja pasa, ali i ostalih njuškica. Već u toku prvog dana od lansiranja kampanje na društvenim mrežama imali smo deset narudžbi, od čega je jedna bila i izvan Bosne i Hercegovine. Kao LAVA+ tim, Nedim Šuta i moja malenkost, shvatili smo da smo napravili super stvar i da postoji ogroman interes za ovom vrstom proizvoda, tako da trenutno radimo na proširenju asortimana, proizvodnje i tržišta – ponosno govori Alibegović.
Na pitanje kako uz redovni posao stiže da bude aktivan još u mnogim društveno korisnim aspektima, Senad kroz smijeh priča da bi bilo dobro da dan traje barem malo duže.
– Fali mi koji sat u danu, ali kao student arhitekture navikao sam da spavam samo dva sata dnevno – priča kroz smijeh, dodajući da stigne sve uz dobru volju i luđačku energiju, ali i ogromnu podršku koju ima od svojih najdražih i porodice.
Senad je upravo svu svoju energiju usmjerio u ostvarivanje životne filozofije i ideologije u koju čvrsto vjeruje, ali i zacrtanih ciljeva. Iako ima samo 27. godina teško je pobrojati sve njegove relizovane projekte, pokrenute inicijative, poslove kojima se bavio, nagrade koje je osvojio, zemlje koje je obišao i iskustva koja je stekao.
– Imam osjećaj da smo odgojeni i obrazovnim sistemom, koji nas ne uči da postavljamo pitanja, ukalupljeni da uglavnom primjećujemo masu stvari koje nam se ne dopadaju i koje ne funkcionišu, ali rijetko ko razmišlja kako baš to nešto može i kako može biti bolje. Moj mentalni sklop je vrlo jednostavan u tom pogledu: vidim šta je to što meni smeta ili nedostaje i ponudim potencijalno rješenje ili inicijativu koja može biti jedno od rješenja. Sve što je potencijalno dobro može nastati kao rješenje izazovima i problemima sa kojima se svakodnevno suočavamo. To je ključ svega što radim, to je moja filozofija. Bosna i Hercegovina jeste zemlja sa jako puno ekonomskih, socijalnih i političkih izazova i problema, ali ne možemo reći da nemamo prilika. Prilike postoje, trenutno ih je mnogo više nego što je to bilo kada sam ja bio srednjoškolac ili student, samo počesto nedostaje volje, ideja i inovacija kako da iste iskoristimo – zaključuje Senad Alibegović, kojeg ćemo vjerovatno ubrzo vidjeti u nekim novim projektima i na dodjeli nekih drugih prestižnih nagrada.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.