Uvodničar na sesiji „Kruga 99“ o temi „Male hidroelektrane – velika šansa BiH“, inžinjer Slobodan Kovačina kazao je danas da male hidroelektrane spadaju u kategoriju obnovljivih izvora energije.
To je, po njegovim riječima, neka osnovna prednost.
– U samom pristupu pripreme izgradnje tih malih elektrana, načina finansiranja, izgradnje… tu ima određenih problema. Uglavnom se one rade po sistemu izgradi, koristi i vrati. Međutim, fali jedna stepenica prije toga, a to je istraži, istraži energetski potencijal – kazao je Kovačina novinarima prije početka sesije.
Po njegovim riječima, drugi problem je što se ustvari privatnom kapitalu, odnosno privatnicima daju koncesije.
– Ali elektrane nisu njihove, nego to su elektrane koncesora, onoga koji daje koncesiju, znači države, ili Federacije BiH, kantona, zavisi ko daje koncesiju. Znači, njihova je elektrana, a oni praktično ni u čemu ne učestvuju, odnosno u samoj izgradnji te elektrane – napominje Kovačina.
On ističe da izgradnja malih elektrana, korištenje prirodnog resursa na nekom potezu, na nekom profilu, treba biti racionalno, najracionalnije što je moguće.
– A to je onda prepušteno koncesionaru, nije pod kontrolom koncesora – naveo je Kovačina.
Inžinjerka Sabina Hadžiahmetović iz Instituta za hidrotehniku je izjavila novinarima da je BiH u procesu pristupanja u EU prihvatila zakonsku legislativu Evropske unije, „tako da ima izuzetnu zakonsku legislativu kada je u pitanju zaštita voda, zaštita okoliša i kada su u pitanju projekti hidroenergije“.
– Ono šta nas očekuje u narednom periodu jeste da se kroz Strategiju upravljanja vodama Federacije BiH i Vodoprivredni plan RS-a predviđa i daje mogućnost ulaganja u hidroenergiju. S druge strane, imamo buduće finansijere koji su voljni da ulažu u razvoj hidroenergije. Imamo jedan veliki projekt koji realiziraju GIZ i USAID, u proteklih nekoliko godina i u narednih nekoliko godina, ulaganje u obnovljive izvore energije, posebno u oblasti hidroenergije – navela je Hadžiahmetović.
Kaže da su u protekle dvije godine, upravo kroz taj veliki projekt, na putu da izrade kriterije za održivi razvoj hidroenegrije u oblasti malih hidroelektrana.
– To znači kako pomiriti sve interese i kako da ulažemo u razvoj hidroenergije u oblasti malih hidroelektrana, a da ne oštetimo okoliš – kazala je Hadžiahmetović prije početka sesije.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.