Instalacija u ovom obliku specifična je po tome što je 55 kocki različitih oblika potrebno promatrati u noćnim uslovima.
“Radovi postavljeni na pod iziskuju posebno osvjetljenje, odnosno veliku količinu mraka s malim akcentima svjetlosti”, dodao je autor, inače doktor umjetnosti.
Profesor na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku Marko Šošić kaže da je autor posebnom tehnologijom primjenjenom na crnim kockama uspio sačuvati paukovu nit koja je neponovljiva.
“U vremenu 21. stoljeća teško je govoriti koliko je nešto uistinu originalno ili referirano na nešto već postojeće, ali ova postavka je specifična jer se događa danas, ovdje, sada i nikada više, u kontekstu ljudi, vremena i prostora koji je jedinstven sam po sebi”, naveo je Šošić.
Večerašnjim predstavljanjem instalacije zvanično je počela nova umjetnička sezona u galeriji Kristijan Kreković, koja djeluje u okviru Franjevačkog samostana Svetih apostola Petra i Pavla u Tuzli.
“Čast nam je da možemo ugostiti našeg prijatelja Josipa Mijića koji je bio jedan od prvih umjetnika koji je izlagao u obnovljenoj galeriji Kristijan Kreković. On pokazuje jednu posebnu vrstu umjetnosti, a koja sve nas stavlja u razmišljanje”, rekao je Nikola Čiča, predsjednik Hrvatskog kulturnog društva Napredak, glavna podružnica Tuzla koja je i organizirala ovu postavku.
Araneu u tuzlanskom izdanju ljubitelji umjetnosti mogu pogledati narednih 15 dana, a predstavljanje instalacije predviđeno je i za Umjetničku galeriju Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.