Problemi u formiranju vlasti nakon izbora, u Srednjobosanskom kantonu (SBK), prisutni su na početku aktuelnog mandata, ukazuju na nedovoljnu samostalnost političara na kantonalnom nivou, odnosno njihovu ovisnost o odlukama stranačkih centrala, rečeno je na današnjoj konferenciji Centara Civilnih Inicijativa (CCI) u Travniku gdje su predstavljeni rezultati monitoringa rada Vlade i Skupštine SBK, za mandatni period 2014.-2018. godina, saopćio je CCI.
Nemogućnost dogovora unutar Skupštine i stranaka koje su, očekivano, trebale činiti vladajuću koaliciju (i) u ovom mandatu, rezultirala je time da je Konstitutivna sjednica trajala čak tri i po mjeseca, da je Skupština SBK jedna od posljednjih koja je izabrala svoje rukovodstvo, da je u procesu konstituisanja pokretan i mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog ineteresa, da je ponovo (u cilju zaštite Ustavnosti) morao reagovati visoki predstavnik, da se o vlasti u SBK odlučivalo na nivou stranačkih lidera, te, da je vlada imenovana tek osam mjeseci nakon održanih izbora.
A za to vrijeme građani su, ponovo, bili taoci političkih igara, uskostranačkih interesa i zanemarivanja njihovih potreba od političara koje su izabrali.
Intenzitet rada Skupštine SBK tokom aktuelnog mandata bio je jedan od najnižih od svih kantonalnih skupština.
Održane su tek 32 sjednice Skupštine, ukupno, u 16 mjeseci, tokom ove četiri godine (do 30. juna 2018.), nije bilo skupštinskih zasjedanja, što je više od trećine raspoloživog vremena, tokom mandata.
Pritom, poslanici su na sjednicama proveli svega 117 sati što je vremenski ekvivalent 15 radnih dana.
Za čet godine aktuelnog mandata usvojeno je svega 27 zakona, u odnosu na 45 usvojenih u prethodnom mandatu.
U aktuelnom mandatu usvojena je samo jedna – Strategija razvoja SBK.
I pored inicijativa pojedinih poslanika, Skupština SBK je, za četiri godine svog rada, održala svega jednu tematsku sjednicu.
Vlada SBK se, u svom radu, tokom ovog mandata, nije pridržavala obaveze održavanja jedne redovne sjednice sedmično.
Možda najznačajniji događaj u SBK, u ovom mandatu, koji je na svoj način potpuno drugačijom energijom i svjetonadzorom od onog koji reflektuju ovdašnji političari, obilježio ovaj period su protesti srednjoškolaca koji su ustali protiv necivilizacijskih podjela i segregacije koje im se nameću.
“Mada je pobjeda koju su izvojevali (uz pomoć predstavnika međunarodne zajednice koji su ih podržali), mala, ona je značajna, jer pokazuje da je svijet ispod političkih kišobrana u ovoj zemlji mnogo bolji i zdraviji, od onog što pokazuje i nameće politika. A ta djeca, koja su ustala protiv podjela, i postali meta ostrašćenih nacionalista, sa svih strana, zaslužuju poštovanje. I nadamo se da će se nastaviti boriti za svoja prava i za bolju budućnost ove zemlje. Da se neće umoriti i zgroženi ovdašnjom politikom, kao i toliki drugi, jednostavno – otići”, kaže se u saopćenju.
Onasa/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.