“Budući toplotni valovi, posebno, bit će učestaliji, intenzivniji i trajat će mnogo duže”, navodi u izjavi za javnost Yuming Guo, vodeći istraživač i pridruženi profesor na univerzitetu Monash.
“Ukoliko ne pronađemo način da ublažimo klimatske promjene i da pomognemo ljudima da se adaptiraju na toplotne valove, doći će do velikog povećanja broja smrtnih slučaja povezanih s vrućinama, posebno u siromašnim zemljama smještenim širom ekvatora”, kazao je Guo.
Koautor studije Antonio Gasparrini izjavio da će “predviđene posljedice biti značajno ublažene” ukoliko se vlade budu držale sporazuma o emisiji stakleničkih gasova dogovorenoj u okviru pariškog sporazuma o klimi iz 2016.
U najgorem scenariju, studija predviđa da bi se broj smrtnih slučajeva povezanih s toplotnim valovima mogao povećati i do 2.000 posto u Kolumbiji između 2031. i 2080. u poređenju s periodom između 1971. i 2010.
“Buduće promjene u povećanju stope mortaliteta povezanoj s toplotnim valom uveliko će zavisiti o emisiji stakleničkih gasova i adaptiranju ljudi na klimatske promjene”, zaključuje se u studiji, prenosi dpa.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.