Svi koji žele da bezbjedno pregledaju zabilješke nobelovke Marie Curie morat će da sačekaju 1.500 godina. To je vremenski rok nakon koga će sveske, predmeti i odjeća prestati da budu radioaktivni.
Pisanje o životu Marie Curie, koja je zajedno sa svojim mužom Pierreom otkrila polonijum i radijum, može biti pravi izazov.
Njene bilježnice, odjeća, namještaj i sve što postoji u njenom pariškom domu je radioaktivno.
Svi koji žele da vide zapise moraju da potpišu kako preuzimaju odgovornost za eventualne posljedice. Nakon toga, u Francuskoj nacionalnoj biblioteci dobt će pristup zabilješkama, koje su zatvorene u posebnoj bezbjednosnoj kutiji zbog radioaktivnosti.
Porodica Curie dugo nije znala ništa o opasnosti od radioaktivnog materijala. Istraživanjem su pokušali da otkriju koje su supstance radioaktivne i zbog čega. Dobar dio njih, poput uranijuma, plutonijuma i torija nalazio se u kućnoj laboratoriji i svijetlio je po noći.
Marie Curie nosila je “svjetleće predmete” u svom džepu. Ona i njen muž koristili su samo standardnu laboratorijsku odjeću.
Marie Curie je umrla u 66. godini života 1934. godine usljed aplastične anemije koja je uzrokovana istraživanjima radioaktivnosti. Njenu kuću su do 1978. godine koristili Institut nuklearne fizike Univerziteta u Parizu i Curie fondacija.
Stan je bio pod stalnim nadzorom, a nakon nekog vremena vlasti su shvatile da je potencijalno opasan, nakon što je u njegovoj blizini porasla stopa oboljelih od karcinoma.
Laboratorija i zgrada dekontaminirani su 1991, a godinu dana nakon toga omogućen je pristup materijalima i bilješkama, koji su uskoro uklonjeni iz kuće.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.