U Memorijalnom centru u Potočarima počelo je kopanje mezara za posmrtne ostatke 136 novoidentificiranih žrtava genocida u Srebrenici, koje će biti ukopane 11. jula.
Najmlađe žrtve koje će 11. jula naći smiraj u Potočarima su šesnaestogodišnjaci: Lutvo (Ibrahim) Malagić, Hamed (Zajim) Mehić, Almir (Bajro) Mujanović, Almaz (Alija) Hasanović bit će ukopani pored ranije ukopanih očeva, te njihovi vršnjaci Sifet (Ramiz) Mehanović, Salih (Ismet) Mehmedović i Džemal (Ibro) Hasanović bit će ukopani zajedno sa svojim očevima na ovoj kolektivnoj dženazi.
Najstarija žrtva koja će biti ukopana je Jusuf Smajlović koji je imao 75 godina. Bit će ukopan zajedno sa svojim unukom Hedibom, pored ranije ukopane trojice sinova Amira, Habiba i Asima.
Kopanje mezara obavlja JP “Komemorativni centar” Tuzla, a sve pripreme oko iskopa bi trebale biti gotove do 6. jula.
Prvih 90 tabuta s posmrtnim ostacima žrtava genocida u Srebrenici koji će ove godine biti ukopani u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, na 20. godišnjicu srebreničkog genocida 11. jula, dopremljeno je na Odjel patologije Javnog komunalnog preduzeća Gradska groblja Visoko, a u toku dana očekuje se dopremanje i preostalih 46 tabuta, javlja Anadolu Agency.
Poredani jedan do drugoga, tabuti s posmrtnim ostacima ubijenih Srebreničana, ostat će na Odjelu patologije u Visokom sve do 9. jula, kad će u jutarnjim satima krenuti u konvoju ka Potočarima, gdje će 11. jula biti klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop, i upriličena komemoracija povodom godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine.
Saradnik za organizaciju poslova u preduzeću Gradska groblja Visoko Sabahudin Ćosović kazao je da je 90 tabuta s posmrtnim ostacima žrtava srebreničkog genocida dopremljeno iz Tuzle u Visoko, a da će u toku dana doći i preostalih 46.
“Tokom današnjeg dana treba se dopremiti još 46 opremljenih tijela za ukop 11. jula ove godine. Sve potrebne pripreme za ukop, kada je u pitanju iskopavanje mezara, opremanje tijela i sve ostale tehničke pripreme, su pri kraju”, istaknuo je Ćosović.
Kroz Odjel patologije do danas je prošlo više od 6.000 tijela žrtava genocida u Srebrenici. Na Odjelu, kako kaže Ćosović, nalazi se oko 550 neidentificiranih posmrtnih ostataka žrtava iz različitih dijelova BiH, ne samo s područja Podrinja.
“Što se nas tiče, broj od 136 žrtava koje su identificirane i spremne za dženazu u Potočarima ove godine je konačan. Mi više nemamo zakazanih identifikacija”, kazala je glasnogovornica Instituta za nestale BiH Lejla Čengić, dodavši da će se izaći u susret ukoliko se u međuvremenu neka od porodica odluči za ukop.
Među žrtvama je i tridesetjednogodišnjak Saša Hidić od majke Leposlave i oca Ćamila: “Posljednja žrtva koja je identificirana i spremna za ukop je Saša Hidić i porodica se izjasnila da želi ukopati posmrtne ostatke u Potočarima.”
U Memorijalnom centru Potočari od 2003. do prošle godine ukopano je 6.166 žrtava genocida u Srebrenici, kao i 75 osoba koje nisu žrtve genocida, ali za koje su porodice željele da budu ukopane pored svojih očeva, braće, djedova.
U genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici, koji je izvršila tadašnja Vojska Republike Srpske pod komandom generala Ratka Mladića, trenutno optuženog pred Haškim tribunalom za genocid i ratne zločine, 1995. godine ubijeno je više od 8.000 ljudi.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.