Bosna i Hercegovina je u finansijskoj dubiozi, ostali smo bez nove tranše Međunarodnog monetarnog fonda, poručio je premijer Federacije Fadil Novalić nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća. Vijeće je, među ostalim razmatralo radni tekst novog Zakona o radu, o kojem će rasprava biti vođena sutra u nastavku sjednice. S dnevnog reda je povučen i tekst zakona o povezoivanju radnog staža, te je vraćen na doradu.
Bosna i Hercegovina zvanično je ostala bez četvrte tranše MMF-a, kazao je premijer Novalić. Istakao je da se ekonomska situacija u Federaciji usložnjava, te da će se morati naći drugi izvori finansiranja kako bi se izmirila dugovanja, ali i obaveze prema građanima.
“Usvojili smo budžet i zna se koliko on iznosi, i ako nema četvrtog MMF-ovog stand by aranžmana od 200 miliona, a nema ga jer je jučer istekao i definitivno stavljen ad acta, onda ćemo morati tražiti druge izvore, komercijalne banke, trezore i više zapisa”, kazao je Novalić.
Jedan od ključnih problema, koji je izazvao burne reakcije na vijeću je i novi Zakon o radu i član 182, u kojem stoji da kolektivni ugovori prestaju da važe ukoliko u roku od 90 dana ne budu usklađeni sa zakonom. Samostalni sindikat tvrdi da poenta priče o kolektivnim ugovorima nije da se povećaju plate već da se u BiH smanji cijena rada, jer bi, kažu, najnižu cijenu rada mogli kreirati poslodavci internim pravilnikom o radu.
“Sve što se tiče umanjenja prava i plaća radnika nismo spremni i nikada nećemo podržati”, poručio je potpredsjednik Sindikata Selvedin Šatorović.
Poslodavci smatraju da je ovo najliberalniji zakon koji je Vlada predložila. Iako su Vladi uputili 41 amandman na tekst zakona, smatraju da primjedbe nisu toliko bitne, da se ne mogu dogovoriti. “Mi smo za povećanje najniže plaće, ali da ta plaća ne bude vezana određenim koeficijentom za svako naredno mjesto ili svaku školsku spremu”, navodi Safudin Čengić, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Kolektivni ugovori, tvrdi premijer, naprave veliki deficit u budžetu. “Sračunali smo da nam kolektivni ugovori donose štetu od 200 miliona maraka na godinu, već smo do sada dužni 750 miliona po kantonima po osnovu tih kolektivnih ugovora”, pojašnjava Novalić.
Trebao je biti razmatran tekst zakona o povezivanju radnog staža, no on je povučen jer radna grupa nije završila posao. Pripremljen je samo tekst zakona, ali ne i projekcija njegovih efekata. Prije nastavka sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća, koji je zakazan za sutra u 17 sati, poslodavci i sindikati još jednom će ponovo sjesti i pokušati usaglasiti stavove o novom Zakonu o radu protiv kojeg su sindikati kategorični, posebno što se tiče kolektivnog ugovora.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.