Odgovarajući na pitanje šta se to promijenilo, budući da je posljednju sjednicu PIC-a obilježilo to što su svi zaključci usvojeni jednoglasno, što do sada nije bio slučaj, Ivancov je kazao da to ne znači da se stav Rusije o nekim pitanjima promijenio.
– PIC je napravljen na osnovu Dejtonskog sporazuma, koji je potpisala i Ruska Federacija. Kao zajednički instrument država koje garantuju Dejton imajući za cilj njegovo ispunjavanje. Uvijek smo polazili od toga i nastavit ćemo tako. To ne znači da su stavovi članica PIC-a uvijek jednaki. Mi imamo svoj nacionalni stav i nekad je on različit – rekao je ruski ambasador.
Usvajanjem kominikea ruska strana se složila da se dogodio genocid u Srebrenici, čime se udaljila od aktuelne politike čelnika RS, pa i od svojih ranijih stavova.
– Ako pažljivo pogledate kominike, vidjet će te da se ne radi samo o ovoj užasnoj tragediji Srebrenice nego i drugim zločini ma tokom rata, Naravno, u ovoj godini je 20 godina od tragedije i svi to razumiju. I ako hoćemo doći do pomirenja, moramo se sjećati da svaki od naroda ima svoju tragediju i datume kojih se želi sjećati i ne smijemo ih zaboraviti niti negirati. I to nije samo naš stav nego i stav ostalih članova PIC-a – poručuje Ivancov.
Naglasio je kako Rusija ne negira pojam genocid koji je postavio Međunarodni tribunal.
– U Srebrenici se desio zločin genocida – poručio je
Velika Britanija pokrenula je pred Ujedinjenim narodima usvajanje rezolucije o Srebrenici, koja bi na globalnom nivou trebala osuditi ovaj zločin. Predsjednik RS već je najavio da će tražiti da Rusija uloži veto.
Ivancov navodi da je o rezoluciji govoreno i na sjednici PIC-a.
– Tada još nismo vidjeli tekst rezolucije. Ambasador Velike Britanije potvrdio nam je da će ona biti napravljena za budućnost i da će smisao biti da se sjećamo na žrtve tragedije, ali njena namjera bit će pomirenje naroda BiH. U ovoj rezoluciji stajat će da je bilo žrtava na svim stranama i da moraju biti poštovane, ali u centru je tragedija iz Srebrenice. Također, ambasador Velike Britanije rekao je da će biti uzeto mišljenje lokalnih aktera, ali i međunarodne zajednice. Ovaj nacrt nije konačni dokument i mi se nadamo da će o njemu biti diskutovano u Vijeću sigurnosti UN-a, ali u i BiH. Zbog toga neću da dajem ocjene o ovom nacrtu, jer nije konačan – rekao je, između ostalog, ruski ambasador Ivancov za Dnevni avaz.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.