Uvođenje ličnog identifikacionog broja (LIB) jedan je od uvjeta pristupa Evropskoj uniji. Riječ je o broju koji na osnovu cifara ne otkriva podatke o osobi, kao što je to slučaj s jedinstvenim matičnim broje. Naš novi identifikacioni broj imat će 11 cifri, deset ih se bira nasumično, a jedan služi kao kontrolni.
Zamjena dokumenata
Zbog najave uvođenja ovog broja građani su u nedoumice znači li to da će zamjenjivati dokumente i prije nego što im isteknu postojeći, što bi predstavljalo dodatni trošak.
U Ministarstvu civilnih poslova BiH podsjećaju da treba imati u vidu da je JMB uveden u bivšoj SFRJ kao instrument humane evidencije građana radi njihove sigurnosti.
– LIB je tvorevina EU i drugih savremenih demokratija koje čovjeka posmatraju s dijametralno drugog aspekta, prvenstveno kao poreznog obveznika – poručuju iz Ministarstva.
Pojašnjavaju da je LIB instrument kojim države koje su ga uvele evidentiraju porezne obveznike te da su u BiH direktni porezi u nadležnosti entiteta, a indirektni države.
Naći rješenja
– Zato će biti na entitetima da riješe pitanje LIB-a – zaključuju u Ministarstvu.
Prema mišljenju direktora Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH Petra Kovačevića, država bi trebala naći rješenja, a dodaje da je Agencija u izvještaju navela primjer kako je to urađeno u Hrvatskoj.
– Naravno, ima određenih stvari, da ne kažem problema, troškova, ali to se treba uraditi kako bi se, s jedne strane, obezbijedila adekvatna zaštita ličnih podataka, a s druge, sigurnost koja proizlazi iz obrade jedinstvenog broja građana – kazao je Kovačević.
Napominje da se BiH obavezala Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju da će uskladiti svoje zakonodavstvo s evropskim i svjetskim standardima.
– To je stalna obaveza. Imamo novo evropsko zakonodavstvo, imamo direktive, tako da će to biti stalna obaveza, pa i u dijelu koji se odnosi na JMB – poručuje on.
JMB nije predmet zakonodavstva EU
– Hrvatska je ličnim identifikacionim brojem zamijenila jedinstveni matični broj. Slovenija je imala istu namjeru, ali je odustala, jer joj se učinilo preskupo, pa je uvela LIB i zadržala JMB. Bit će interesantno vidjeti šta će uraditi Srbija, Crna Gora i Makedonija. Nije moguće JMB-om zamijeniti LIB, jer po zakonodavstvu EU porezni broj građanina ne može imati više od 12 cifri. JMB nije predmet zakonodavstva EU – kažu u Ministarstvu.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.