Također, Komisija je zaključila da građani BiH plaćaju najviše cijene mobilnim operaterima što utiče na ukupno ekonomsko-socijalno stanje i privredni razvoj države.
Takvi zaključci proistekli su iz rasparave članova Komisije o Informaciji RAK-a o cijenama usluga mobilnih operatera koju je zatražio poslanik SDS-a Mladen Bosić.
Bosić je danas na sjednici naglasio da se priča o ovome nikada nije vodila na pravom mjestu i među stručnjacima, posebno u državnim institucijama koje su dužne da štite građane od “zadiranja u njihove džepove”.
Podvukao je da su cijene u BiH drastično više, krše se tržišni principi, a za sve je kriva neka vrsta monopola koji su uspostavila tri nacionalna operatera i u tom lancu najviše ispaštaju građani.
Za njega je neobjašnjivo zašto je duplo ili troduplo viša cijena mobilnih usluga u Republici Srpskoj nego u Srbiji, iako je vlasnik telekom operatera isti.
I u Informaciji koju je RAK pripremio navodi se da je evidentno da su cijene usluga mobilnih komunikacija u BiH iznad cijena u zemaljama regiona, prije svega u odnosu na Hrvatsku i Srbiju, a posebno su primjetna odstupanja u cijeni pretplate, prenosi Fena.
Član Komisije Šemsudin Mehmedović (SDA) je ocijenio da u BiH ne postoji tržišna utakmica jer postoje tri nacionalna operatera koja između sebe imaju dogovorenu ekonomiju iza kulisa, čemu se žestoko treba usprotiviti posebno RAK.
Fehim Škaljić (SBB) je izrazio žaljenje što se ovom pričom nije pozabavio RAK i ranije nego je došla od poslanika te je pozvao rukovodstvo RAK-a da predlaže izmjene zakona u dijelovima gdje to treba jer je svaki zakon podložan izmjenama.
Članovi Komisije usvojili su na današnjoj sjednici Izvještaj o radu Državne regulatorne komisije za električnu energiju za prošlu godinu te su zatražili od Vijeća ministara i Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa informaciju o provođenju obaveza BiH prema Energetskoj zajednici uključujući i donošenje zakona o gasu da BiH ne bi trpjela sankcije.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.