Radnici Tvornice transportnih uređaja Tuzla opet su mirno protestvovali ispred fabrike zbog neispunjavanja njihovih osnovnih zahtjeva. Pokrenuta je i tužba protiv Federacije i Federalne vlade, koja ih je, kako kažu, prevarila.
Od prodaje imovine TTU-a koju je država u nezakonitom stečaju sama sebi prodala, radnici nisu imali nikakve koristi. 14 godina radnog staža i dalje je neuvezano, više od 50 zaostalih plata nikada nije isplaćeno, a većina od 150 radnika nikada neće biti vraćena na posao. Za mjesec dana će prevareni radnici TTU-a ostati i bez minimalne pomoći koju su dobijali na birou.
Mehmed Terzić, predstavnik radnika TTU-a istakao je da je pokrenuta tužba, jer je i Ustavni sud donio odluku da stečaj nije pokrenut na zakonit način, te da će se oni okupljati ispred tvornice, a postoji mogućnost da postave i šatorsko naselje.
Inače, u penziju ne može ni 15 radnika kojima je kantonalna Vlada obećala da će im uvezati staž, bez obzira što su ispunili uslove za penzionisanje.
– Ništa nisu uradili što su obećali. Dok se nama ne uveže staž i dok nam ne isplate zaostale plaće ništa nije gotovo. Od svih radnika samo je 15 počelo raditi u novoj firmi, a od toga tri koja su protestirala. Očekujemo da Sud privremenom mjerom obustavi raspodjelu šest miliona KM odbijenih od prodaje – kaže Terzić.
Kako je poznato, dio Tvornice transportnih uređaja, oko 70%, prodat je za oko 6 miliona KM. Prije same prodaje radnicima je rečeno da će im biti uvezan radni staž, isplaćeno osam zaostalih plata, oni koji imaju uslove za penziju da će je moći ostvariti, a radnici koji mogu će nastaviti raditi.
Radnici u svoje radionice više ne mogu jer nisu uposlenici nove firme TTU-Energetik koju su formirali EPBiH i banovićki rudnik.
Vlada šuti, plata nema. Fabrika je prodata, a radnike niko nije ništa pitao.
Inače, Suvad Osmanagić, savjetnik premijera Fadila Novalića, određen je iz Vlade FBiH kao osoba koja je trebala riješiti problem. I kako svjedoče radnici dolazio je dok nije završio svoje, a to je da se izvrši prodaja.
Suvad Osmanagić, savjetnik premijera Fadila Novalića određen je da pokuša pronaći rješenja za preduzeća s poteškoćama u radu, ali do danas niti jedna firma tako okarakterisana nema riješen status.
Za svoju agoniju i propast radnici TTU-a optužuju federalnog premijera Fadila Novalića koji je bio predsjednik Nadzornog odbora TTU-a kada je ova fabrika uništavana i pljačkana. Za svoja prava prevareni radnici TTU-a će se, kako kažu, i dalje boriti pa makar i radikalnijim protestima da bi prekinuli svoju višegodišnju agoniju.
nap.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.