Na današnji dan prije 20 godina parafiran je Dejtonski mirovni sporazum. To je pravni akt koji su u američkome gradu Daytonu u državi Ohajo 1995. godine parafirali sudionici pregovora koji su trajali skoro 20 dana.
Glavni sudionici su bili predsjednici BiH Alija Izetbegović, Savezne Republike Jugoslavije Slobodan Milošević, Hrvatske Franjo Tuđman, tvorac Mirovnoga sporazuma Richard Holbrooke te američki general Wesley Clarke.
Sporazum je službeno potpisan 1995. godine u Parizu. Time je u Bosni i Hercegovini nakon skoro 4 godine zaustavljen rat.
Povodom ove značajne godišnjice organizirani su brojni skupovi, kako u BiH tako i u svijetu, na kojima je razgovarano o pozitivnim i negativnim aspektima Dejtonskog sporazuma i situaciji u kojoj se BiH nalazi 20 godina poslije rata.
Nekadašnji i sadašnji visoki predstavnici međunarodne zajednice u BiH Paddy Ashdown i Valentin Inzko saglasni su da je Dejtonski sporazum i dalje važan okvir za funkcioniranje BiH, ali različito procjenjuju stanje u kojem se zemlja danas nalazi.
Dok lord Ashdown, koji je bio visoki predstavnik od 2002. do 2006. godine, smatra da je budućnost BiH neizvjesna te da se zbog blokade reformi i zastoja u reintegraciji nalazi na opasnom raskršću, aktuelni visoki predstavnik za BiH mišljenja je kako stvari u BiH idu naprijed.
Naime, Ashdown je u uvodnom obraćanju na Međunarodnoj konferenciji “20 godina provedbe Dejtonskog mirovnog sporazuma: izazovi i perspektive” za Dejtonski sporazum kazao da je počeo “kao tragedija horora” te da moramo biti pažljivi jer postoji opasnost da postane “tragedija izgubljenih prilika”.
“Međunarodna zajednica i bh. političari moraju se brzo promijeniti, inače će se ovo završiti kao tragedija izgubljenih budućnosti, a možda i tragedija nečeg goreg”, istakao je Ashdown.
U isto vrijeme je u Sarajevu održan Forum o sličnoj temi “Dayton 2.0 – Put naprijed 20 godina poslije”, gdje je aktuelni visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko iskazao optimističniji stav.
Misli kako obilježavanje 20. godišnjice Dejtonskog sporazuma treba biti poticaj za ljude u BiH i međunarodnu zajednicu da BiH uspije na putu ka evropskim integracijama.
Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak je na konferenciji u Washingtonu posvećenoj 20. godišnjici od Dejtona istaknuo da je Dejton otvorio šansu za normalan život u BiH i dodao da dejtonski paket zato zaslužuje više pažnje nego što mu se obično daje.
Dejtonski mirovni sporazum (ili Dejtonski sporazum ili Dejton) pravni je akt sporazumnog karaktera u koji je ugrađen i danas važeći Ustav BiH.
Jedan od osnovnih principa na kojima je Dejtonski sporazum zasnovan jeste teritorijalna organizacija BiH prema kojoj 51 posto teritorije čini Federacija BiH, a 49 posto Republika Srpska.
Iako su mnoge stvari bile dogovorene, Dejtonski sporazum je bio proglašen neuspjelim pola sata prije zatvaranja konferencije, ali je ipak uspio nakon što je u zadnjem trenutku donesena odluka da će se arbitraža u vezi s brčanskim koridorom urediti naknadno.
Dejtonski sporazum je bio kulminacija takozvane šatl (Shuttle) diplomatije koju je otpočeo Richard Holbrooke sa svojim timom pod sponzorstvom SAD-a.
Povodom obilježavanja ove godišnjice u Republici Srpskoj taj dan je neradni, dok se u Federaciji Bosne i Hercegovine ne obilježava kao praznik.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.