1. februar predložen je da bude ustanovljen i obilježavan kao Dan osnivanja Sarajeva. Prijedlog predsjedavajućeg Gradskoga vijeća Sarajeva Jasmina Ademovića bit će razmatran po hitnom postupku. Inicijativa je podijelila vijećnike i partnere iz Trojke, koji kažu kako je ovo populistička odluka. A podijelila je i akademsku zajednicu. Dva pisma sa stotinama potpisanih, jedni za, drugi protiv. Jedna historija, dva tumačenja.
Da li je starije Sarajevo ili Osmanlije? Iako je svoje trenutno ime Sarajevo dobilo od riječi “saraj”, što znači vladarov dvor, u vrijeme Isa-bega Ishakovića u 15. vijeku, njegovo postojanje zabilježeno je vijekovima prije. Od neolita i butmirske kulture, Ilira, Rimljana, pa do srednjovjekovne Vrhbosne. Vlasti su se smjenjivale, mijenjala se imena i datumi. Tako i danas. Nova inicijativa za utvrđivanje datuma osnivanja Sarajeva. Po hitnom postupku pred vijećnicima bit će već u srijedu.
“Odluka o obilježavanju osnivanja Sarajeva je rezultat istraživanja naučno utemeljenih i historijskih činjenica, a na kojem su zajednički radile mnoge relevantne institucije: Institut za historiju, Orijentalni institut pri Univerzitetu u Sarajevu, Gazi Husrev-begova biblioteka, a jako je bitno istaći da je JU Historijski arhiv Sarajevo, koji posjeduje prepis Isa-begove vakufname, podržao prijedlog da se 1. februar odredi kao Dan osnivanja Sarajeva”, kazao je NiP-ov Jasmin Ademović, predsjedavajući Gradskog vijeća Sarajeva.
Ratko Orozović, vijećnik Naše stranke u Gradskom vijeću Sarajeva, s druge strane poručuje: “Ta inicijativa još nije bila na Gradskom vijeću, a ako dođe – to je stvarno populizam. Treba sad svako nešto da izmisli i da to mi svi prihvatimo? Sarajevo je svih građana Sarajeva koji su rođeni od Rima pa do danas. Ne dam Sarajevo, sram ih bilo!”.
Inicijativa je podijelila vijećnike i partnere iz Trojke. Za NiP je to čuvanje historije i utemeljenje Sarajeva, za Našu stranku ništa nego čisti populizam. Sličnih stavova je i akademska zajednica. Dva pisma sa stotinama potpisanih – jedni za, drugi protiv. Historičari mogu zastupati različita mišljenja, ali činjenice nisu za slobodnu interpretaciju.
“Sarajevo ima rodni list osnivanja. To je 1. februar 1469. godine. 6. april je jedan bitan datum u novijoj historiji Sarajeva, dan kada je oslobođen od fašizma i to je neosporno. Sarajevo kao grad, recimo, postoji od dana osnivanja od Isa-bega Ishakovića”, kaže historičar Enver Imamović.
Historičar Husnija Kamberović tvrdi da 1. februar nije nikakav rođendan Sarajeva: “1. februar je moguće samo jedan od mogućih datuma kada je legalizirana Vakufnama Isa-bega Ishakovića. Da li je nešto postojalo i prije zadužbina Isa-bega Ishakovića, ja mislim da je postojalo i to je historijska nauka pokazala i dokazala, da je tu postojala civilizacija, da je tu postojao trg. Ako je postojao srednjovjekovni, trg to nije moglo biti bilo kakvo selo”.
Da li su trenutne političke ideologije vrednije od kontinuiteta i vjekovnog postojanja jednog grada? Sarajevo je, istina ne pod tim imenom, postojalo prije Osmanlija, postoji i postojat će. Spaljivano, osvajano, oslobađano i uvijek iznova građeno.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.